Vyrábame bezobalovo
Naučíme sa vyrábať mydlo. Naučíme sa, prečo je hygiena dôležitá. Pozrieme sa aj do histórie, ako tenká hranica je medzi chorobou a hygienou, ako v minulosti ľudia žili a ako sa o seba starali.
Povieme si aj tom, je ručne vyrobené mydlo je cesta, ako sa bezobalovo správať. Každý si odnesie mydlo domov, bude ho používať a podelí sa s nami o pocity a skúsenosti.
Ak budú naše pokusy úspešné, vytvoríme si darčeky pre svojich blízkych.
A takto by mnohí z vás žiť pravdepodobne nemohli. Nie je žiadnym tajomstvom, že náš život sa výrazne líši od toho, ktorý žili naši predkovia.
Umývanie rúk
Dnes učíme deti umývať si ruky pred a po každom jedle. Toto pravidlo však začalo platiť až v 18.storočí a najmä v prípade majetnejších ľudí. Dovtedy hlavne medzi chudobnejšími vrstvami bolo úplne bežné jesť potraviny s neumytými rukami. Samozrejme aj to prispelo k rozšíreniu mnohých nebezpečných epidémií v stredoveku.
Kúpanie sa v rovnakej vode
V čistej vode sa mohol umyť len jeden člen rodiny, a všetci ostatní mali smolu. Zväčša prvým vyvoleným bola hlava rodiny. Ostatní rodinní príslušníci sa museli okúpať po nej.
Pranie bielizne
Časté pranie bielizne sa nepovažovalo za nič životne dôležité, preto sa pralo len niekoľkokrát do roka. Ako prací prostriedok na pranie sa používala voda z riek, lúh a moč.
Tužidlo na vlasy zo sadla
Aby účes držal, ako mal, používalo sa husacie sadlo. Asi si viete predstaviť, že táto kozmetická úprava vytvárala ideálne podmienky pre množenie veľkého množstva parazitov.
Hrniec ako nočník
Ako toaleta sa používal hrniec, ktorý býval zväčša pod posteľou. Jeho obsah sa občas musel vyprázdniť. Často sa tak učinilo priamo z okna.
Toaletný papier
Namiesto toaletného papiera používali naši predkovia listy alebo vlastnú ruku.
Ploštice
Tento hmyz bol považovaný za bežného člena rodiny. Našli ste ich v každom dome až do 20. storočia.